When the Taliban took control of the Swat Valley in Pakistan, one girl spoke out. Malala Yousafzai refused to be silenced and fought for her right to an education. On Tuesday, October 9, 2012, when she was fifteen, she almost paid the ultimate price. She was shot in the head at point-blank range while riding the bus home from school, and few expected her to survive. Instead, Malala's miraculous recovery has taken her on an extraordinary journey from a remote valley in northern Pakistan to the halls of the United Nations in New York. At sixteen, she has become a global symbol of peaceful protest and the youngest nominee ever for the Nobel Peace Prize. I AM MALALA is the remarkable tale of a family uprooted by global terrorism, of the fight for girls' education, of a father who, himself a school owner, championed and encouraged his daughter to write and attend school, and of brave parents who have a fierce love for their daughter in a society that prizes sons. I AM MALALA will make you believe in the power of one person's voice to inspire change in the world.
Alapból mind a keleti kultúrák, mind a feminizmus témája naggggyon távol áll tőlem, igyekszem az ilyen könyveket kerülni is, de a könyvtárban, felbosszantva magamat azon, hogy nem találok semmit, amit kiírtam magamnak, hogy ki akarom venni, besétáltam az idegennyelvi részlegbe, hogy "na én addig nem megyek el innen, míg ki nem veszek hat könyvet", és így került a kezembe Malala könyve. Különösebben nem vonzott a téma, de mivel jó kis rövid volt, és mindig is kíváncsi voltam, ki is az a Malala, gondoltam miért ne. Jól döntöttem. :)
Nekem ez a kis könyv nagyon tetszett. Nem volt hosszú, pont emészthető hosszúságú, és nyelvtanuláshoz is bátran ajánlanám, a nyelvezete Malala nem anyanyelvi angolsága miatt nem nehéz. A témája annál nehezebb. Bent a jó meleg szobában, az otthon melegében el sem tudjuk képzelni, hogy ami nekünk alapvető, az másoknak egész életük vágya lehet. Amikor az iskolában arról panaszkodunk, hogy már megint dolgozatot írunk, vagy mert nem marad el a hatodik óra, bele sem gondolunk, hogy mások egész életükben azért imádkoznak, bárcsak iskolába járhassanak. Ez a történet erről szól, és nagyon kijózanító. Az ember apró-cseprő mindennapi problémái mikroszkopikus méretűvé zsugorodnak, amikor a pakisztáni lányok életéről olvas. Felháborító volt olvasni a vallási szokásokat, amik rettentően lealacsonyítják a nőket, és szomorú volt olvasni Malala történetét, aki csak jót akart magának és több millió másik, oktatásra vágyó lánynak, ezért a tálibok szerint bűnhődnie kellett. Mindenkinek ajánlom.
★★★★★★★★★★ (10/10)